JAK JSME OBEHRÁLY LOCKDOWN

22.02.2021

Byl, nebyl jeden zvláštní čas. Po světě chodila korona a my jsme seděli doma. No, seděli... Vlastně, chachááá! Děti jsme my rodiče sundávali z lustru. Vymýšleli, lepili, kreslili, až nám byly všechny blogy pro tvořilky malé. Desátá procházka v týdnu do lesa a zpátky už byla taky trošku ohraná.  A výlet na 14denní nákup do Kaufu byla cesta za hranice všedních dní. A jak jsme ty hranice pokořily my?

ZAMÍCHEJ A ROZDEJ

DivoZemě je malá nezisková organizace, která se věnuje pedagogice. Jsme tři "baby" do nepohody, které milují život a rády překračují hranice obvyklého a očekáváného. Milujeme být venku, a tak to propojujeme. Špatné počasí pro nás neexistuje, jen je občas potřeba se dobře připravit. Zážitkové programy, které léta vymýšlíme pro rodiče a děti, tvoříme i pro sebe. Prostě nás to baví. Naše děti v tom existují přirozeně s námi, na nás, v nás. Však také první inspirace bývá velmi často od nich. A do loňského jara by nás ani nenapadlo, že by se naše činnost dělat nedala. Ostatně jako nás všechny, že. Jenže tahle černá slečna, co minulý rok roztáhla plášť nad celou zeměkoulí, nám pěkně zamíchala kartami. No vlastně, to ještě předbíháme. Jako všechny mimoškolní a zájmové aktivity i my jsme dostaly stopku.

ESO V RUKÁVU

Jeden lockdown - nádech bytí, druhý však už úzkost sytí. Naši činnost milujeme - vyrábět s dětmi, vymýšlet kostýmy, plánovat programy, ladit zamýšlenou atmosféru. Jde do toho všeho obrovská energie. Ale musíme se zabývat i těmi úplně prozaickými věcmi jako je účetnictví, propagace, web, obnova materiálu... A my nemáme rády stažené půlky. Začal se blížit podzim. Polehoučku se k nám po večerech začala vkrádat směsice obav, intuice a... tvořivosti?! Cože? No ano! Máš strach? Tak tvoř. Tvoř si novou realitu, kde pro něj není místo. Prostě hraj! Bylo nám jasné, že černý pláštík jen tak nezmizí a nikdo neví, kolikrát se vůbec na našich programech s rodiči a dětmi na podzim sejdeme. Chtělo to záložní plán.

SVĚT PATŘÍ HRÁČŮM

A karta padla. Vlastně padlo jich 52. Ale to zas předbíháme, co! Na podzim jsme měly celkem 3 - slovy tři! - programy pro veřejnost. A pak zas pěkně na dva západy. Jenže my nejsme žádné princezny ve věži. A tak se stalo, že se v zamčené komnatě odemklo cosi, na co žádné zámky nejsou. Začaly jsme novou éru vlastní cesty, tvořivosti. A naši offline činnost jsme odvážně nakrájely do prvního produktu. Takového, který bychom si samy hned koupily domů! Takového, co vyšel úplně, ale úplně z našich potřeb v karanténě a který jsme věnovaly našim dětem. A popravdě taky našim nervům. Do balíčku nevšedních a unikátních karet pro všechny rodiče a děti mezi 4 - 10 lety jsme zabalily spoustu výzev, akcí a tvoření. Rodinné aktivizační karty DivoČINY, jak jsme je nazvaly, se tak staly symbolem našeho nádechu, možného směru a přežití. Nevzdáváme to. Jedeme dál! Vždy je cesta. Odemknuto, odjištěno. Bomba!

KDYŽ TI VYJDE POSTUPKA

Zabralo to dva měsíce intenzivní práce po nocích. Naučily jsme se moc a moc nových věcí. Mimo jiné i jak se dělají ty moderní věci jako kampááň, webinář, prodejní stránka a tak dále. Šly jsme při tom s celou kůží na trh! No a co myslíte? Zbourali nám internety! Ještě v předprodeji zmizely skoro celé dva tisky! Jejda, a jak jsme se bály, jestli se zaplatí aspoň ty náklady. Nenechali nás v tom. Celá předprodejní kampaň nám tak akorát pomohla překlenout podzimní výpadek akcí pro veřejnost. Byly jsme dojaté, extrémně unavené a tak moc vděčné! Teď už máme i z mnoha recenzí potvrzeno, že se nám podařilo vytvořit něco, co má hodnotu. Že ty naše DivoČINY nejsou jako žádný jiný. Dělají radost a pohodu, baví vás, a to zas baví nás! Jediná negativní recenze zněla takto: "Je jen jedna věc, kterou je třeba bohužel vytknout. Karty DivoČINY by byl skvělý dárek k Vánocům i narozeninám. Komu je ale máme dávat, když už je všichni kamarádi mají?" Co naplat! Jsou prostě hit. Má je doma už půlka Vyškovska a my si teď přejeme, aby je měla doma půlka republiky. Páč jim věříme. Věříme na nevšední zážitky a silné vazby v rodině!

NEUSÍNEJME NA BOBKOVÉM LISTU

Úplně první myšlenka spojená s našimi kartičkami šla jednoduše právě za rodinou. Abychom se měli rádi i ve svých odlišnostech a bavilo nás to spolu i zavřené ve věži. Taky jsme myslely na domškoláky, které podporujeme (nejen) v programu Divizna. Tam mohou karty sloužit třeba jako startovače krásných projektů do portfolia. Co nás však původně nenapadlo, bylo to, že nám bude chodit hodně dotazů i od různých organizací, které s rodinami pracují nebo (jako například Klokánky a dětské domovy) rodinu přímo suplují. Když jsme si uvědomily, že DivoČINY mohou na své misi pomáhat ještě šířeji, dostalo najednou naše poselství další rozměr. Ony se totiž vlastně hodí i babičkám jako offline katalog cool aktivit, domům dětí a mládeže jako nevšední inspirace či táborovým vedoucím jako KPZ na akční nápady. Jejich síla je také v tom, že výběr z balíčku (a my to vřele doporučujeme!) může přijít od dětí a je to hned větší zábava! Protože najednou jsme v té hře očekávání a překvapení i my velcí. A můžeme dát prostor dětské tvořivosti, odemknout jejich emoce, nápady, nový potenciál. Zkrátka neusnout na bobkovém listu své dospělosti.

Neusínáme na něm ani my a tak píšeme tento článek. A potichu už vymýšlíme, jak by šlo DivoČINY rozšířit o další sady. Pojďte s námi taky s humorem a otevřenou myslí do akce!

Kterou si dnes líznete?

S láskou Míša, Lu a Veru


Chceš se o kartách dozvědět víc?

LÍBIL SE TI ČLÁNEK? SDÍLEJ DO SVĚTA!